Winners

2021-22 Season Winners

Victory at Omaha
Sapphire Coast Buslines & Tea Tree Roadhouse Maiden Plate 12 June 2022 Sapphire Coast
Real Key
Warilla Bowls & Recreation Club CG&E BenchMark 64 Handicap 31 May 2022 Hawkesbury
Maddison’s Missile
Noel Comerford’s Auro Parts & Accessories Class 2 Handicap (1000m) 10 April 2022 Wagga
Moon Stories
Clark Equipment Class 1 Maiden Plate (1605m) 1 April 2022 Sapphire Coast
Eberlee
Tuff-As Workwear & Safety BenchMark 58 Handicap (1205m) 1 April 2022 Sapphire Coast
Monegal Bisley Workwear Group 3 Epona Stakes (1900m) 19 March 2022 Rosehill Gardens
Monegal Affinity Electical Technologies Canberra Mile (1600m) 25 February 2022 Canberra
My Alma
Merimbula Restaurant Showcase Maiden Plate (1400m) 30 January 2022 Sapphire Coast
Alan
Bateup Racing BenchMark 58 Handicap 29 January 2022 Sapphire Coast
Monegal
Acy Securities BenchMark 78 Handicap 15 January 2022 Rosehill Gardens
Crackalacka
Narooma Cup BenchMark 74 13 January 2022 Moruya
Redente Choice
Maiden Handicap (1200m) 6 January 2022 Wagga
Crackalacka Tathra Beach Country Club Class 2 Handicap (1212m) 27 December 2021 Sapphire Coast
Shaka Rock (NZ)
Merimbula Aquarium and Wharf Restaurant Class 3 Handicap (1612m) 29 November 2021 Sapphire Coast
Crackalacka
Core Electrical & Communications Class 1 Handicap (1212m) 29 November 2021 Sapphire Coast
Stryke ‘Em Onesie
100 Club 2022 Maiden Handicap (1660m) 22 November 2021 Wagga
Divine Breath
PFD Midway BenchMark 72 Handicap (1400m) 20 November 2021 Kembla Grange
The Guru
Go Hire BenchMark 78 Handicap (2000m) 20 November 2021 Kembla Grange
The Guru
The Agency Handicap BenchMark 70 (2000m) 2 November 2021 Royal Randwick
Moon Stories
ACM Maiden Handicap (1612m) 28 October 2021 Sapphire Coast
Steve Steve Steve
Riverina Co-Op Maiden Plate (1300m) 16 October 2021 Wagga
Freaky Freckles
Goulburn Soldiers Club BenchMark 66 (1400m) 9 August 2021 Goulburn

2020-21 Season Winners

Real Keys
David Green Conditional BenchMark 68 Handicap (1300m) 22 July 2021 Kembla Grange
Freaky Freckles
Tuross Shopping Centre BenchMark 58 Handicap (1300m) 25 June 2021 Moruya
Maddison’s Missile
Schute Bell Badgery Lumby Class 1 BenchMark 58 Handicap (1012m) 13 June 2021 Sapphire Coast
Factorize
Kim Poso Properties BenchMark 58 Handicap (1012m) 13 June 2021 Sapphire Coast
Factorize
Sails Real Estate BenchMark 58 Handicap (1007m) 1 June 2021 Sapphire Coast
Magico Hombre
Heffernan Lending Solutions Winter Cup (1607m) 1 June 2021 Sapphire Coast
Blink Twice
Erin’s Quality Outdoor Power Centre Maiden Handicap (1400m) 25 April 2021 Bathurst
Magico Hombre
Hurford Wholesale BenchMark 66 Handicap (1407m) 26 March 2021 Sapphire Coast
Pindarra’s Dream
Barlens Hire Class 3 Handicap (1000m) 22 March 2021 Queanbeyan
Foxtrot Bravo
Adrian Ledger Memorial Showcase BenchMark 66 Handicap (2400m) 19 March 2021 Albury
Without Equal
Springdale Heights Tavern Class 1 & Maiden Plate (2000m) 18 March 2021 Albury
Club Legend
Merimbula Realty Merimbula Cup (1607m) 1 March 2021 Sapphire Coast
Halliday Road Excel Printing BenchMark 58 Handicap (1407m) 1 March 2021 Sapphire Coast
Pindarra’s Dream Merimbula Engraving BenchMark 58 Handicap (1007m) 1 March 2021 Sapphire Coast
Halliday Road
Bendigo Bank Pambula Cup BenchMark 66 Handicap (1207m) 13 February 2021 Sapphire Coast
Deni Gal
Pete Scott Automotive Maiden Handicap (1207m) 13 February 2021 Sapphire Coast
Without Equal
Navigate Advisors Blazeaid Charity Luncheon Maiden Plate (1600m) 11 February 2021 Wagga
Magico Hombre
J. Jones Racing & Belmont Showcase Class 2 Handicap (1200m) 31 Januray 2021 Sapphire Coast
Club Legend
Belly’s Last Stand Class 1 Handicap (1400m) 30 January 2021 Sapphire Coast
Foxtrot Bravo
Blazeaid Charity Luncheon Maiden Handicap (1600m) 19 January 2021 Wagga
Halliday Road Tathra Beach House Apartments BenchMark 58 Handicap (1000m) 27 December 2020 Sapphire Coast
River Charge
Tathra Beach Bowlo Tathra Cup – Class 2 Handicap (1600m) 27 December 2020 Sapphire Coast
Yote Amo Maria
Linray Financing & Leasing Maiden Plate (1400m) 27 December 2020 Sapphire Coast
Alan Clarke Law Maiden Handicap (1200m) 27 December 2020 Sapphire Coast
River Charge
Kel Campbell Heat of the Rising Star – Class 1 Handicap (1400m) 18 December 2020 Goulburn
The Guru
Sky Racing Summer Provincial Series – Heat 4 – Class 5 Plate (1500m) 12 December 2020 Kembla Grange
Heaven or Hell
Bega Cup 2021 Maiden Handicap (1200m) 30 November 2020 Sapphire Coast
Divine Breath
Dulcies Cottage & Valentinos Maiden Plate (1000m) 30 November 2020 Sapphire Coast
Monegal PFD Food Services BenchMark 78 Handicap (1400m) 21 November 2020 Kembla Grange
Michael Oscar
Kennards Hire Class 2 Handicap (1100m) 14 November 2020 Bathurst
Old Man’s Angel
Jan Fenton Celebrant BenchMark 58 Handicap (2100m) 11 September 2020 Goulburn
Magico Hombre Max 1073 Colts Geldings & Entires Class 1 Showcase Handicap (1250m) 23 August 2020 Taree
Club Legend
Hygain Plate (2000m) 7 August 2020 Canberra
Ma Bella Rosie
Riverbreeze Holiday Park Maiden Handicap (1435m) 4 August 2020 Moruya
 
 

 

2019-20 Season Winners

Golly I’m Lucky Markey Saddlery Conditional BenchMark 70 Handicap (1300m) 23 July 2020 Kembla Grange
Magico Hombre
TAB Maiden Handicap (1200m) 14 July 2020 Wagga
Golly I’m Lucky Conditional BenchMark 70 Handicap (1200m) 9 July 2020 Kembla Grange
Golly I’m Lucky
Reward Hospitality Conditional BenchMark 70 Handicap (1200m) 20 June 2020 Newcastle
Monegal
Sky Racing Active Handicap (1300m) 13 June 2020 Rosehill
Jarrett
Merimbula Jazz Cup (1608m) 7 June 2020 Sapphire Coast
Titaness Sapphire Coast Buslines BenchMark 58 Handicap (1408m) 7 June 2020 Sapphire Coast
Eberlee
Supernova Woonona 3y.o. Maiden Plate (1400m) 30 May 2020 Kembla Grange
The Guru
Kembla Grange Class 1 & Maiden Plate (2000m) 7 May 2020 Kembla Grange
River Charge
Eurobadalla Showcase Maiden Plate (1425m) 12 April 2020 Moruya
Freaky Freckles
Wellbuilt Construction BenchMark 58 Handicap (1200m) 2 March 2020 Sapphire Coast
Halliday Road
Bega Pambula Cup BenchMark 66 Handicap (1400m) 15 February 2020 Sapphire Coast
Thu Guru
Maiden Handicap (1200m) 15 February 2020 Sapphire Coast
Monegal
Bega Cheese Bega Cup (1600m) 2 February 2020 Sapphire Coast
Michael Oscar
Canprint Communications Handicap (1200m) 17 November 2019 Canberra
Michael Oscar
Bombala Times Maiden Handical (2108m) 31 October 2019 Sapphire Coast
Joel
Bathurst Toyota Tullock Cup Class 1 Showcase Handicap (1800m) 29 September 2019 Bathurst
Old Man’s Angel
Frank Cripps Memorial BenchMark 58 Handicap (1800m) 8 September 2019 Gundagai
Golly I’m Lucky
South Coast Food & Wine Festival BenchMark 58 Handicap (1200m) 25 August 2019 Nowra
Monegal TAB BenchMark 72 Handicap (1580m) 7 August 2019 Canterbury

2018-19 Season Winners

Mickey Jay Sapphire Coast Buslines Maiden Handicap (1208m) 28 July 2019 Sapphire Coast
Jarrett
Jerrara Creek BenchMark 64 Handicap (1400m) 11 July 2019 Kembla Grange
Old Man’s Angel
Prymsian Power BenchMark 58 Handicap (1650m) 28 June 2019 Moruya
Bijalee KNK Builders Maiden Handicap (1200m) 18 June 2019 Nowra
Monegal
Schute Bell Class 2 Handicap Scaled 1.0kg (1208m) 9 June 2019 Sapphire Coast
Jarrett
Eve O’Brien Properties Jazz Cup (1608m) 9 June 2019 Sapphire Coast
Freaky Freckles
Tura Beach Country Club Maiden Plate (1200m) 5 May 2019 Kembla Grange
Taqueda
Kanahooka BenchMark 64 Handicap (2000m) 30 April 2019 Kembla Grange
Jarrett
Mitre 10 BenchMark Handicap (1400m) 29 March 2019 Sapphire Coast
Theresa Maree
F&M Maiden Handicap (1200m) 29 March 2019 Sapphire Coast
Eskimo Commander
CG&E Maiden Handicap (1200m) 29 March 2019 Sapphire Coast
Monegal
Sapphire Conveyancing and Class 1 Maiden (1600m) 3 March 2019 Nowra
Monegal
Sapphire Plasterers Maiden Plate (1600m) 2 February 2019 Nowra
Titaness
Gary Jinxy Hinkley Memorial (1400m) 14 January 2019 Nowra
Arrows Destiny Boab Services BenchMark 64 Handicap (2000m) 15 December 2018 Kembla Grange
Golly I’m Lucky
Arnie Bowden Memorial Class 1 Handicap (1400m) 2 October 2018 Nowra
Arrows Destiny HYGAIN BenchMark 65 Handicap (1750m) 10 August 2018 Canberra Acton
Arrows Destiny
Soldiers Club Batemans Bay Cup (1650m) 28 September 2018 Moruya

2017-18 Season Winners

Arrows Destiny Yarraman Stud Class 2 Handicap (1570m) 31 July 2018 Newcastle
Zariz Alwyns #VisitShoalhaven Class 3 Handicap (1400m) 8 July 2018 Nowra
Taqueda
Priors Bus Service Class 1 & Maiden Plate Handicap (1650m) 29 June 2018 Moruya
Sunday Poet
Ollie’s Security 2YO Handicap (1200m) 24 June 2018 Wagga
Burden of Proof
Markey Saddlery Provincial BenchMark 72 (1400m) 16 June 2018 Kembla Grange
Tsunami Alert Schute Bell Badgery Maiden Handicap (1400m) 10 June 2018 Sapphire Coast
Jarrett
Carpet Court BenchMark 59 Handicap (1400m) 10 June 2018 Sapphire Coast
Sunday Poet Eve O’Brien Properties 2YO & 3YO Maiden Plate (1200m) 10 June 2018 Sapphire Coast
Golly I’m Lucky
Hotondo South Coast 3YO Maiden Plate (1200m) 29 April 2018 Nowra
Burden of Proof Guardian Safety Solutions Class 2 Handicap (1400m) 1 March 2018 Newcastle
Zariz Alwyns  Poles Australia Class 1 (1600m) 18 February 2018 Nowra
Old Man’s Angel
George Grant Class 3 Handicap (1600m) 3 February 2018 Sapphire Coast
Old Man’s Angel Ron Ross Memorial Class 1 Handicap (1614m) 23 January 2018 Taree
Zariz Alwyns  McDonald’s Shoalhaven Maiden Handicap (1400m) 15 January 2018 Nowra
Halliday Road
Tathra Beach Country Club Class 2 Handicap (1008m) 2 January 2018 Sapphire Coast
Jarrett Little Bottler Tathra Cellars Class 1 (1608m) 2 January 2018 Sapphire Coast
Titaness Shoalhaven City Turf Club Class 1 Handicap (1400m) 31 December 2017 Nowra
Halliday Road  Pier One Bar & Grill Class 1 Handicap (908m) 4 December 2017 Sapphire Coast
Jarrett  Trendsetters Hair Studio Maiden Plate (1608m) 4 December 2017 Sapphire Coast
Burden of Proof i98FM Breakfast BenchMark 61 (1400m) 7 November 2017 Kembla Grange
Arrows Destiny
South Coast Wealth Class 1 (1600m) 7 November 2017 Nowra
Queen Elektra South Coast Golf Tours Maiden Plate (1608m) 2 November 2017 Sapphire Coast
Burden of Proof Mathews Mower Maiden Handicap (1200m) 22 October 2017 Nowra
Taqueda Nescafe Making More Possible Maiden Handicap (1200m) 15 October 2017 Moruya
Elite Hong Kong
Kennards Hire Class 1 Handicap (1108m) 19 September 2017 Bathurst

Season Snapshot


2020-21 Season

Metropolitan

1 Winner (1-0-2-1; 28 Starts)

Provincial

2 Winners (2-5-4-5; 41 Starts)

Country

31 Winners (31-10-24-26; 173 Starts)


2019-20 Season

Metropolitan

2 Winners (2-2-3-0-2; 24 Starts)

Provincial

5 Winners (5-3.5-6-3-10; 68 Starts)

Country

13 Winners (13-22-22-18-22; 185 Starts)


2018-19 Season

Metropolitan

(0-0-2-1-2; 18 Starts)

Provincial

3 Winners (3-3-7-3-12; 55 Starts)

Country

14.5 Winners (14.5-16-21-17-16; 154 Starts)


2017-18 Season

Metropolitan Provincial
Country
(0-0-2-2-5; 22 Starts) 3 Winners (3-10-4-7-7.5; 60 Starts) 22 Winners (22-22-19-15-26; 161 Starts)

2016-17 Season

Metropolitan Provincial Country
(0-1-3-1-1; 20 Starts) 9 Winners (9-6-6-5-3; 44 Starts) 14 Winners (14-17-7-6-9; 83 Starts)

2015-16 Season

Metropolitan Provincial Country
(0-1-1-1-1; 6 Starts) (0-0-0-2-4; 19 Starts)
3 Winners (3-3-1-1-2; 23 Starts)
Slider